Wszyscy mamy jakiś konkretny powód, by wsiąść na rower. Niektórzy chwalą pozytywny wpływ na zdrowie i formę, inni to, że mogą dzięki niemu aktywnie wypocząć, a jeszcze inni łączą jedno i drugie, oszczędzając przy tym na biletach autobusowych czy tramwajowych. Jedno jest pewne – warto. Powstaje zatem pytanie, jaki wybrać, aby najlepiej spełnił moje oczekiwania? Typów jest przynajmniej kilka, więc na pewno znajdziesz coś dla siebie, bez względu na wiek i preferencje.

Rodzaje rowerów

Osoby, które jeżdżą rowerem głównie po mieście, poruszają się po płaskim terenie, ścieżkach rowerowych i asfalcie, powinny rozważyć kupno roweru miejskiego. Tak zwana holenderka będzie świetna dla tych, którzy lubią dla odpoczynku pojeździć do parku lub zrezygnować z tramwaju na rzecz rowerowego wypadu po małe zakupy. Na takim rowerze jeździ się w wygodnej pozycji z wyprostowanymi plecami. Miejski rower zazwyczaj posiada 3 wewnętrzne przerzutki lub nie ma ich wcale, rzadziej spotyka się modele z większą ilością biegów. Jego waga jest dość spora, ale za to cena niezbyt wysoka. Mamy do wyboru modele z szerokiej gamy kolorystycznej i z różnymi kształtami ram, dlatego najczęściej rowery miejskie używają kobiety, choć istnieje też szereg rowerów z ramą męską. Specyficzną odmianą damskich i męskich rowerów miejskich są rowery stylowe, tak zwane cruisery z fantazyjnie wygiętą, stalową i grubą ramą oraz szeroką kierownicą.

Drugim często wybieranym typem jest rower crossowy, który łączy zalety roweru trekkingowego i miejskiego. O ile rowery trekkingowe są przeznaczone do dalekich wycieczek i wyposażone są w dodatkowy osprzęt, jak na przykład przednie i tylne oświetlenie, błotniki czy bagażnik, o tyle rowery crossowe są tego pozbawione, przez co też są dużo lżejsze. Nadają się do przemierzania tras szutrowych, jednak gorzej poradzą sobie podczas jazdy po ścieżkach kamienistych. Do pokonywania bardziej wymagających tras będzie niezbędne posiadanie roweru górskiego. Jest on wyposażony w mocną ramę, często również w pełną amortyzację. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest rozbudowany system przednich i tylnych przerzutek. Poza tym wybiera się go ze względu na wytrzymałość i solidność, a także niezbyt dużą wagę.

Innego rodzaju rowery niż te wymienione powyżej są przeznaczone raczej dla zapaleńców. Osobom, które lubią szybką jazdę spodobają się kolarzówki o lekkiej ramie i wąskich kołach. Są też rowery na trudne trasy w górach, tak zwane enduro, jak również rowery downhill przeznaczone do ekstremalnych zjazdów. Akrobacje na rowerach i jazda po skateparkach są możliwe dzięki rowerom dirt, inaczej zwanym też street. Istnieją też modele elektryczne, bmx czy nowoczesne składaki. Zupełnie inną podkategorię stanowią rowery dziecięce, a wśród nich rowerki biegowe i z doczepianymi bocznymi kółkami. Są one dostosowane do wieku oraz możliwości dziecka, dlatego rower powinien rosnąć wraz z nim.

Nie sposób opisać wszystkich dostępnych na rynku typów rowerów. Ich nietypowość i ilość jest nieograniczona i niezwykła, a tym bardziej pomysłowość producentów zdaje się być niewyczerpana. Każdy sezon to nowe modele i całe kolekcje jednośladów, które przyciągają uwagę i nęcą nas, by się w nie zaopatrzyć. Nietrudno zauważyć, że wraz z wzrostem atrakcyjności sprzętu, jednocześnie rośnie jego cena, choć któż powiedział, że i ona nie może być kusząca?

Kup rower tanio!

Nie namawiamy Cię do kupienia najtańszego roweru, głównie dlatego, że mógłbyś zawieść się na jego niezbyt dobrej jakości. Nie podpowiemy Ci także, który model i typ roweru będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, bo to Ty najlepiej poradzisz sobie z określeniem swojego gustu, oczekiwań i budżetu. Możemy za to wskazać Ci e-sklepy, w których zaopatrzysz się w tanie i dobre rowery! Promocje to jeden z tych powodów, dla których opłaca się kupować przez Internet różnego rodzaju towary, sprzęt elektroniczny, odzież i inne artykuły, jak również rowery. Wyprzedaż natomiast jest czasem szału cenowego – prawdopodobnie właśnie wtedy kupisz wymarzony model taniej niż przypuszczasz. Dlatego, jeśli chcesz wiedzieć, gdzie oferowane są tanie rowery, już dziś zapoznaj się z aktualną listą kuponów rabatowych do sklepów internetowych!