Czytniki ebook – alternatywa dla tradycyjnej książki

Czytniki ebook i ebooki, które jakiś czas temu pojawiły się na światowych rynkach, wzbudziły wile emocji wśród zapalonych czytelników. Dla jednych są wspaniałym rozwiązaniem, pozwalającym w jednym, niewielkim i lekkim urządzeniu zmieścić kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt książek. Dla drugich to profanacja prawdziwej książki, utrata tego co jest z nią związane poza jej treścią ? zapachu nowego prawdziwego papieru, farby drukarskiej, nowości, atrakcyjnego wydania. Prawdopodobnie i jedni i drudzy mają trochę racji. Czytnik jest wygodny, można ze sobą wszędzie zabrać prawie dowolną ilość ukochanych pozycji i nie trzeba dźwigać ciężkiej „cegły”, kiedy chcemy poczytać w autobusie w drodze do pracy czy szkoły. Z pewnością jednak taka forma „zabija” prawdziwą, tradycyjną wersję, którą można po przeczytaniu postawić na półce i widzieć, że się ją posiada. Dla wszystkich zdecydowanych na zakup czytnika i dla tych, którzy jeszcze się zastanawiają proponujemy promocje i kody rabatowe, które mogą ułatwić podjęcie decyzji.

Czytnik ebook – biblioteka w kieszeni

Zaledwie 9 lat temu, w listopadzie 2007 roku, firma Amazon wypuściła na rynek swój pierwszy czytnik książek elektronicznych w formie, jaką dziś znamy. Pierwsze książki możliwe do przeczytania w komputerze powstały jednak już w 1993 roku, kiedy to na dyskietkach rozprowadzano 50 egzemplarzy wydawnictw w formacie DBF (Digital Book Format).

Choć nie można powiedzieć o czytelniczej rewolucji na taką miarę, by czytniki ebooków wyparły tradycyjne książki, to jednak nowe urządzenia zjednały sobie wielu czytelników – zarówno moli książkowych, jak i maniaków gadżetów. Popularność czytników wciąż rośnie. Nowsze modele wzbogacone są o rozmaite funkcje, na przykład przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki czy uruchamianie niewymagających aplikacji i gier.

Czytnik ebook – za i przeciw?

Plusów, które przemawiają za kupnem czytnika książek cyfrowych, jest całkiem sporo.

 • Po pierwsze, urządzenie jest mobilne, kompaktowe, lekkie. Świetnie nadaje się do przenoszenia w torbie lub plecaku, sprawdzi się w podróży pociągiem, ale też na krótszych trasach – w tramwaju czy metrze. Jest dużo cieńsze i lżejsze od tradycyjnej książki, a dzięki kilkugigabajtowej pamięci pomieści w sobie nie jedną, nie kilkanaście, ale nawet kilka tysięcy tytułów!
 • Czytniki wyposażone są w ekran, który podczas czytania nie męczy wzroku, zdaje się nam, jak byśmy patrzyli na tradycyjną kartkę papieru. Poza tym, zapewniona jest bardzo dobra widoczność w słońcu, dzięki czemu możemy bez problemu korzystać z urządzenia podczas opalania na plaży albo na ławce w parku.
 • Czytnik ebook. Kobieta czyta na plaży podczas zabawy dzieci

 • Jednym z najbardziej pozytywnych aspektów jest fakt możliwości wielogodzinnej pracy na urządzeniu z racji bardzo wydajnej baterii.
 • Czytniki oferują obsługę wielu formatów plików tekstowych, z których najbardziej popularne to: ePUB, PDF i mobi.
 • Cena? Cóż, również zdaje się być naprawdę atrakcyjna, szczególnie, jeśli wybierzemy najbardziej podstawowe parametry czytnika. Najtańszy Kindle w wersji bez reklam kosztuje niecałe 400 zł. Najnowsza wersja to model Oasis z kwietnia 2016 roku, za który zapłacimy, bagatela, niespełna 1400 złotych. Warto troszkę poczekać na obniżkę ceny lub już teraz skorzystać z kuponów rabatowych na starsze, aczkolwiek wciąż bardzo atrakcyjne czytniki ebooków sprzed roku lub dwóch.
 • Minusy? Też się znajdą. Są osoby, którym brakuje specyficznego zapachu książek, szczególnie nowych. Może kiedyś, ktoś wprowadzi na rynek dezodorant o zapachu nowej książki.

Jaki czytnik ebook?

Różne firmy pokusiły się o produkcję urządzeń do czytania książek, które mogą być świetne na początek. Jeśli jednak chcemy dostać rasowy czytnik ebook, warto dołożyć do produktów firmy Amazon, która przoduje w tej dziedzinie techniki.
Czytnik ebook Kindle
Poszczególne wersje czytników Kindle różnią się między sobą jakością ekranów, pojemnością baterii oraz budową, a także obecnością i mocą oświetlenia. Urządzenia nie posiadające dodatkowego oświetlenia można w takowe wyposażyć kupując lampkę LED na USB albo pokrowiec, który taką lampkę posiada. Przydatna może być również karta pamięci – wiele czytników posiada slot na kartę SD, dzięki której rozszerzymy ilość miejsca na książki, na przykład z 4 do 36 GB. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na to, czy urządzenie jest w wersji z reklamami (trochę tańsze), czy bez (zazwyczaj o kilkadziesiąt złotych droższe). Możemy także wybrać między czytnikiem z wbudowanym modułem 3G albo tylko Wi-Fi – od tego będzie zależeć, czy podczas surfowania po Sieci musimy być w zasięgu routera, czy też będziemy mieć dostęp do Internetu w każdym miejscu.

Modele czytników Kindle

 • Kindle 7 – siódma generacja klasycznego czytnika firmy Amazon. Weszła na rynek w 2014 roku. 1 GHz szybkości procesora, 4 GB pamięci RAM, 6-calowy ekran o rozdzielczości 800×600. Tylko w wersji z Wi-Fi, 4 tygodnie pracy na baterii, brak oświetlenia. Kosztuje około 350 złotych.
 • Paperwhite 3 – pojawił się na rynku w czerwcu 2015 roku, ma 6-calowy ekran o rozdzielczości 1448×1072, który można doświetlić za pomocą czterech diod LED. Czas pracy na baterii – 6 tygodni. Dostępna wersja z modułem 3G. Cena to około 650 złotych.
 • Voyage – 6-calowy czytnik z ekranem o rozdzielczości 1448×1072, jego premiera odbyła się w październiku 2015 roku. Do dyspozycji 4 GB pamięci RAM. Oświetlany sześcioma diodami LED. Przy codziennym czytaniu po około pół godziny, bateria powinna wytrzymać do sześciu tygodni. Koszt urządzenia to ok. 950 zł.
 • Oasis – najnowszy model Kindle, premiera miała miejsce w kwietniu 2016 roku. Posiada 6-calowy ekran o rozdzielczości 1448×1072. Posiada 10 diod LED, które pozwalają czytać po ciemku. Bateria wytrzymuje nawet 8 tygodni. Ma wbudowany akcelerometr. Do wyboru jest wersja z Wi-Fi, ale także taka, na której pokładzie znajdziemy modem 3G. Jego cena jest póki co wysoka, oscyluje w granicach 1300-1400 zł.

Skąd wziąć książki, które można przeczytać za pomocą czytnika ebook?

Księgarnie internetowe, choć nie wszystkie, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, utworzyły specjalne działy z książkami elektronicznymi. Wielu wydawców pamięta o e-czytelnikach i od razu nowości książkowe wypuszcza również w dostępnych na czytniki formatach. Sklepy, które poszerzyły ofertę o ebooki to między innymi Gandalf, Empik.com czy Tania Książka. W księgarniach, takich jak Virtualo, EbookPoint i Book&Walk, uświadczymy wyłącznie ebooki, czasem również audiobooki oraz eprasę.

Dla kogo

Komu przypadnie do gustu używanie elektronicznych czytników książek? Prawdopodobnie najbardziej osobom, które często podróżują oraz studentom, którzy nie muszą na wykłady zabierać ciężkich książek. To świetna opcja dla każdego, kto lubi czytać na świeżym powietrzu, albo ma małe mieszkanie i nie pomieści na półkach wielu papierowych egzemplarzy książek. Czytnik ebook jest również ciekawym gadżetem, którym nie pogardzi żaden entuzjasta technologicznych nowinek.

Czy to jest opłacalne?

Tak, z pewnością! Sama cena urządzenia nie jest wygórowana, choć najnowsze i „wypasione” modele do tanich nie należą. Inwestycja w urządzenie zwróci się w dość szybkim tempie. Jedna papierowa książka kosztuje przeciętnie 30-50 złotych. Kupując jedną książkę w miesiącu rocznie wydamy około 360-600 zł, czyli… niemało, a wzbogacamy swoją kolekcję tylko o 12 tytułów.

Ebooki zwykle są tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki, a o ile lżejsze! Wiele publikacji można również ściągnąć za darmo, gdyż niektóre książki są rozpowszechnione online (np. na portalu wolnelektury.pl).

Kody zniżkowe są dostępne nie tylko na same urządzenia, ale również na publikacje książkowe, dlatego suma zaoszczędzonych pieniędzy może być kolejnym aspektem zachęcającym do kupna czytnika e-book.