Buty dla dzieci w promocji

Jakie mają być buty dla dzieci? Odpowiedź jest prosta: wygodne, ładne i tanie. Najprościej jest spełnić dwa pierwsze wymagania. Niestety ładne i wygodne buty zazwyczaj oznaczają wyższą cenę. Przy odrobinie chęci można kupić odpowiednie oraz tanie buty dla dziecka. Wystarczy skorzystać z jednej z wielu promocji lub kodu rabatowego, które są zamieszczone w naszym serwisie.

Jakie buty kupić dla dziecka

Dzieci rosną w oszałamiającym dla rodziców tempie. Cieszymy się, gdy maluch rośnie jak na drożdżach i z każdym centymetrem jest również coraz mądrzejszy, nabywa nowych umiejętności i doskonali te, które już poznał.

Już w pierwszym roku życia dziecko chłonie świat wszystkimi zmysłami. Ta ciekawość świata popycha je w kierunku poszerzania horyzontów za pomocą różnych technik. Z dużym entuzjazmem uczymy naszego szkraba mówić pierwsze słowa, obserwujemy każdy jego ruch, dostrzegamy momenty, w których dzidziuś zaczyna podnosić główkę, siadać…

Małe dziecko siedzi na fotelu

W końcu maluch podnosi się i stawia pierwsze chwiejne kroki. Gdy następuje czas nauki chodzenia zadajemy sobie trud, by dziecko robiło jak największe postępy w tym zakresie.

Ale nic na siłę. Pierwsze, jeszcze chwiejne kroki, mogą pojawić się już około 10 miesiąca życia. Jednakże większość dzieci rozpoczyna samodzielne chodzenie między 12 a 16 miesiącem życia, jedne wcześniej drugie później, ale zazwyczaj dokładnie wtedy, gdy jego ciało jest do tego przygotowane.

Kiedy kupić pierwsze buciki?

Pierwsze buty dla dziecka powinno się kupić dopiero wtedy, gdy maluch już umie chodzić. Nie należy kupować ich wcześniej, gdy jeszcze się uczy, ponieważ w procesie nauki chodzenia, stópki dziecka są kształtowane poprzez naturalną pracę mięśni.

Kupująć dziecku buty, w okresie kiedy uczy się chodzić, możemy zrobić mu więcej krzywdy niż pożytku. Drogi rodzicu, zdaj się na „matkę naturę” i pozwól jej działać.

Małe dziecko z bosymi nogami

Stopa kształtuje się do około trzeciego roku życia. Na początku jest ona płaska, dopiero po jakimś czasie, w miarę postępu w chodzeniu, łuk stopy staje się wysklepiony. Jeśli dziecko chodzi na bosaka, wtedy zapewniona jest prawidłowa praca mięśni, a co za tym idzie, dobre ukształtowanie stópek.

Co wpływa na wybór butów?

Najważniejsze elementy buta, na które z pewnością trzeba zwrócić uwagę to:

  • rozmiar,
  • wysokość,
  • podeszwa.

O ile wygląd nie jest najistotniejszy, o tyle powinien wpasować się w styl ubioru naszego malca. Obuwie jest przecież ważnym elementem stroju człowieka.

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, same potrafią dookreślić, czy kolor i wzór bucików im się podoba, czy też nie.

Przed zakupem, warto porozmawiać z dzieckiem na temat wymarzonych butów. Wiele sklepów stacjonarnych posiada swoje strony internetowe, na których można podejrzeć aktualne kolekcje. Sklepy online oferują dużo większy wybór i w lepszej cenie. Częściej możemy trafić na promocje, ponieważ producenci prześcigają się w proponowaniu rabatów. Do tego możemy liczyć na bezproblemową wymianę towaru lub zwrot w ciągu dziesięciu dni od daty zakupu przy umowie zawartej na odległość.

Zanim więc zabierzemy malucha na nużącą wyprawę po sklepach, obejrzyjmy buciki w internecie, porozmawiajmy z dzieckiem i dopiero wtedy podejmijmy decyzję o kupnie obuwia.

Rozmiar buta dla dziecka

Stopy dzieci powinno się mierzyć średnio co 3 miesiące. Jeśli regularnie tego dopilnujemy, będziemy wiedzieć, czy maluchowi są już potrzebne nowe buciki. Nie ma sensu kupowanie dziecku butów o zbyt dużym rozmiarze – dla starszaka można kupować buty maksymalnie o jeden rozmiar większe, natomiast młodszym dzieciom kupuje się buciki większe co najwyżej o pół rozmiaru.

Za małe buty powodują deformację stopy, co może być wyrządzeniem dziecku krzywdy na całe życie.

Buciki, które są zbyt duże nie pozwolą na komfortowe chodzenie, stopy będą się przemieszczać w butach, dziecko zacznie się potykać i wykrzywiać nóżki.

Zresztą, spróbuj sam chodzić w za dużych lub za małych butach, zapewniam, że nie będzie to przyjemne doświadczenie. Dlaczego więc zmuszać do tego nasze dziecko? Dla niego też nie będzie to przyjemne, a nawet może byc niebezpieczne i przyczynić się do urazów stopy.

Pozwalajmy sobie jedynie na zdroworozsądkową oszczędność (pomniejszanie wydatków na odpowiednie obuwie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem) – wystarczy przejrzeć oferty internetowe, zdobyć kody rabatowe lub przyjrzeć się promocjom w sklepach.

Jeśli nie potrafimy sami ustalić rozmiaru, warto wybrać się do sklepu obuwniczego, który oferuje pomoc w dobraniu butów. Poza zwykłą miarką, sprzedawcy coraz częściej posiadają urządzenia elektroniczne do pomiaru stopy.

Wysokość buta dla dziecka

Bucik niekoniecznie musi sięgać powyżej kostki, idealna wysokość buta powinna pozwalać dziecku na nieograniczone, swobodne ruchy – klękanie, kucanie etc.

Nawet więcej, kupując dziecku zbyt wysokie i sztywne buty, ograniczamy swobodę ruchów młodego człowiek, a przez ruch właśnie kształtuje się prawidłowa postawa ciała naszego dziecka, rozwijają się mięśnie które stabilizują i chronią kości.

Dziecko kuca na plaży

Jeśli więc nie ma przeciwwskazań ortopedycznych, lepiej kupić niższe buty, a zimą wygodne śniegowce.

Podeszwa buta dla dziecka

Musimy również przyjrzeć się podeszwie. Powinna być na tyle elastyczna, aby łamała się w 1/3 długości buta – wtedy but zgina się zgodnie ze zgięciem stóp, czyli na wysokości stawów śródstopno-paliczkowych . Należy chwycić za zapiętek i spróbować wygiąć delikatnie but w prawą i lewą stronę. Jeśli cały bucik jest elastyczny a podeszwa na tyle miękka by dziecko wyczuwało podłoże, zapewnimy nóżkom malucha pracę rotacyjną, dzięki czemu łatwiej będzie mu się oswoić z obuwiem.


Wkładki w butach dla dzieci

Do mniej więcej czwartego / piątego roku życia, większość dzieci ma fizjologiczne płaskostopie, którego nie koryguje się wkładkami ortopedycznymi. Obuwie z takimi wkładkami powinny nosić tylko te dzieci, którym zaleca je lekarz. Ponadto, każde dziecko ma inne stópki, dlatego obuwie powinno być dostosowane do danego typu stopy.

Mierzymy buty

Podczas mierzenia obuwia powinniśmy przyjrzeć się, czy dziecko swobodnie wkłada w nie stópki. Jeśli podkurcza nogi, oznacza to, że buty nie są dla niego odpowiednie. Zdecydowanie nie można dziecku wkładać butów na siłę! Buciki dzięki swojej miękkości i nieograniczające swobody ruchów będą pozwalały na siadanie na piętach podczas kucania. Jeśli dziecko rozkłada stopy na boki, może to oznaczać, że buty są za sztywne.

Dopasowanie do szczuplejszych lub tęższych nóżek zapewni dobór bucików sznurowanych lub zapinanych na rzepy. Jeśli jest taka potrzeba, warto rozejrzeć się za obuwiem z podwyższoną cholewką i sprężystą zakładką.

Klapki i sandały dla dzieci

Dopóki dziecko nie będzie pewnie stąpać po ziemi, należy unikać sandałów, a już na pewno klapek nie mających tylnego zabezpieczenia. Można jednak rozejrzeć się za takimi butami otwartymi, które dzięki odpowiedniemu zapięciu lub usztywnionemu zapiętkowi chronią przed przemieszczaniem się stopy, a jednocześnie pozwalają skórze stóp oddychać. Dzieciom sprawnym ruchowo, ok. 4 roku życia, można zakładać sandały i półbuty z łożem dla pięty lub zamkniętą piętą, natomiast sześcioletnie dziewczynki mogą już nosić balerinki.

Buty do szkoły lub przedszkola

Dzieci chodzące do przedszkola i szkoły większość czasu w ciągu dnia spędzają w butach. Obuwie musi być więc wygodne i wysokiej jakości. Nie może ograniczać ruchów stóp, powinno pozwolić na swobodę na przykład podczas biegania, kucania czy klękania. Najlepsze w tym przypadku będzie obuwie sportowe.

Kupując takie buciki przypatrzmy się, czy są one uszyte z przewiewnego materiału, oraz czy posiadają lekką i sprężystą podeszwę. Nowoczesne syntetyki, z których zrobione są buty sportowe, zapewniają odpowiednią wentylację i chronią przed poceniem i rozwojem grzybicy.

Buty na górskie wycieczki

Jeśli często zabieramy naszą pociechę na górskie wycieczki, powinniśmy zakupić dziecku buty trekkingowe. Produkuje się je z wysokojakościowych materiałów, które są najczęściej nieprzemakalne, chronią przed chłodem. Mają podeszwę antypoślizgową, dzięki czemu na nierównych czy śliskich powierzchniach dziecko poradzi sobie lepiej i będzie czuć się bezpiecznie.

Trekkingi z pewnością mogą zastąpić codzienne buty jesienno-zimowe.

Znak „Zdrowa stopa”

Jeśli chcemy mieć pewność, że buty, które kupujemy są dobrym obuwiem i zapewnią prawidłowy rozwój stopy dziecka, możemy sprawdzić, które z oferowanych przez sprzedawców modeli posiadają certyfikat „Zdrowa stopa” nadawany przez Instytut Przemysłu Skórzanego w Krakowie.

Znak - Zdrowa Stopa

Obuwie oznaczone tym znakiem, nie dość, że jest wykonane prawidłowo pod względem konstrukcyjnym, technologicznym i materiałowym, na dodatek jest estetycznie, a to zadowoli wybrednych rodziców i ucieszy oczy maluszków. Oceny obuwia dokonują m.in. ortopeda, technolog, konstruktor obuwia i materiałoznawca.

Do butów wysokiej jakości warto dopłacić, najważniejsze powinno być dla nas zdrowie i prawidłowy rozwój dzieci.

Buty używane dla dzieci

W żadnym wypadku nie powinno się nosić używanych butów (np. po starszej siostrze czy bracie), gdyż może to doprowadzić do deformacji stóp. Nie oszczędzajmy każąc maluchom chodzić w używanym obuwiu! Lepiej poświęcić trochę czasu i poszukać promocji lub kodów rabatowych, wtedy oszczędzimy bez narażania dziecka na deformację stóp.

Nie kupujmy butów używanych dla dzieci

Lepiej zakupić buty nowe, które dostosują się kształtem do stópek dziecka i nie pozwolą na rozwijanie się wad postawy.

Aktywne dzieciństwo to wyznacznik dobrej zabawy, jeśli więc dobrze dobierzemy buty, dziecko będzie czuło się komfortowo i miło spędzi czas równomiernie pożytkując swoją energię.