Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent był człowiekiem, który sprawił, że kobiety poczuły siłę i wolność. Uczył się od Christiana Diora, wzorował na Coco Chanel i stworzył niezapomniane projekty, o których historia mody nigdy nie zapomni.

Początki marki Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent, a właściwie Yves Henri Donat Mathieu Saint Laurent urodził się 1 sierpnia 1936 roku w Oranie w Algierii. Od wczesnego dzieciństwa wykazywał zainteresowanie strojami i modą. Wymyślał projekty dla swojej mamy i dwóch sióstr. Jednak jego dzieciństwo nie było usłane różami. Prześladowany w szkole za to, że był gejem stał się zastraszonym i nerwowym dzieckiem. Jako 17 letni młodzieniec przeniósł się do Paryża, gdzie zaprowadziło go jego zamiłowanie. Pierwsze sukcesy świętował bardzo wcześnie. Już w roku 1957 zajął trzecie miejsce w konkursie dla młodych projektantów Międzynarodowego Sekretariatu Wełny, a zaledwie rok później mógł się poszczycić zajęciem pierwszego miejsca.

Osiągnięcia młodego projektanta zostały dostrzeżone. Zwrócił na niego uwagę Christian Dior. To był pierwszy poważny krok do prawdziwych sukcesów w świecie mody. Został asystentem Diora i szybko przekonał swojego szefa do swoich zdolności. Jego praca we francuskim domu mody okazała się niezwykle owocna, a Dior przekonał się, że wychowuje swojego następcę.

Po śmierci Diora, Yves Saint Laurent został naczelnym projektantem domu mody i zarazem najmłodszym w historii, który zajął to stanowisko. Jego pierwsza własna kolekcja ukazała się w roku 1958 i okazała się ogromnym sukcesem. „Trapeze” została okrzyknięta ratunkiem dla Francji, a o domu mody Dior stało się głośno. Jak sama nazwa wskazuje kolekcja była oparta na linii trapezu, a projekty niezwykle eleganckie i stonowane. Wśród kreacji znalazł się wyraz uznania dla nieżyjącego już protektora młodego projektanta.
Kolejne kolekcje były przyjmowane równie entuzjastycznie przez klientów, ale odrobinę mniej przez dom mody. Projekty okazały się zbyt kontrowersyjne dla prestiżu, jaki reprezentował Dior. To okazało się pierwszym krokiem ku rozstaniu. Drugim, o wiele bardziej znaczącym dla młodego projektanta stało się powołanie do wojska. Fakt ten niezwykle mocno wpłyną na kondycję psychiczną Saint Laurenta. Jego pobyt w armii nie był długi, ale obarczony wieloma negatywnymi skutkami. Przeszedł załamanie nerwowe w wyniku szykanów współtowarzyszy za jego orientację seksualną. Choroba i pobyt w szpitalu, gdzie leczony był elektrowstrząsami wywarły silne piętno na całą jego późniejszą karierę.

Narodziny marki Yves Saint Laurent

Po rekonwalescencji okazało się, że miejsca w domu mody Diora dla projektanta już nie ma. Pozostała jedna opcja, która najlepiej pozwalałaby na wykorzystanie potencjału Yves Saint Laurenta. Stworzenie nowej, własnej marki. Na pomysł wpadł Pierre Bergé, życiowy i biznesowy partner projektanta.

W ten sposób w roku 1962 odbył się pierwszy pokaz marki, która na zawsze odmieniła oblicze światowej mody. Kolekcja została przyjęta z mieszanymi odczuciami. Recenzje nie były ani dobre ani złe, ale pierwsze kroki zostały poczynione i nic nie mogło już zatrzymać marki przed pięciem się na szczyt. Każdy kolejny pokaz był bardziej wyrazisty i zyskiwał więcej miłośników, a rewolucyjne zmiany w modzie stawały się faktem. Projekty YSL coraz częściej pojawiały się na okładkach prestiżowych pism, cieszyły się coraz większym uznaniem. Zaczęto też rozszerzać asortyment. Obok odzieży pojawiły się futra, kosmetyki, zapachy i obuwie. Markę pod względem biznesowym prowadził Pierre Bergé, Yves Saint Laurent mógł się poświęcić całkowicie na pracy twórczej.

Lata siedemdziesiąte, lata skandali

Wszyscy są świadomi tego, jak lata siedemdziesiąte odbiły się na światowej modzie. Lata buntów i rewolucji, lata łamania wszystkich standardów i kontrowersji. Nie ominęło to również marki Yves Saint Laurent. Projektant w pełni rozwiną skrzydła i rozpoczął śmiałe projekty. Za sprawą promocji męskiego zapachu YSL Pour homme, gdzie na zdjęciach projektant występował nago, przylgnęła do niego łatka skandalisty.

Jego moda z tego okresu zdobyła serca kobiet za sprawą sukienki Mondrian, szmizjerki, spodnium, kolekcji safari czy smokingu w wielu wariantach. Projekty dla odważnych, wyemancypowanych, ale również lubiących eksponować kobiecość klientek. Nawiązujące do stylu retro, jednocześnie utrzymane w duchu wyzwolonych lat 70.

W kolejnych latach Yves Saint Laurent podupadł na zdrowiu, co nie mogło nie odbić się na jego twórczości. Było to z jednej strony skutkiem wcześniejszych problemów, z drugiej przyczynił się tryb życia. Imprezy, alkohol, narkotyki nie były najlepszym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji. Do tego przepracowanie i presja. Projektant poszukiwał ucieczki od stworzonego przez siebie imperium. Odsuną się od życia publicznego i choć utrzymywał w wystąpieniach, że nie wpływa to na jego pracę, to nowe kolekcje temu przeczyły. Zaczęto wspominać nawet o końcu kariery znanego twórcy. Pomimo leczenia i prób wyjścia z dołka kolejne projekty były raczej przypomnieniem poprzednich sukcesów. W latach osiemdziesiątych nie pojawiło się nic innowacyjnego, a ciągła walka z depresją i nałogami nie pozwalała na tworzenie z taką pasją jak na początku.

Ostatni pokaz Yves Saint Laurenta odbył się w roku 2002 Centrum Pompidou. W roku 2008 Paryż pożegnał jednego z największych projektantów XX wieku. Yves Saint Laurent został pokonany przez raka mózgu.

Produkty i promocje marki Yves Saint Laurent

Przełamywał tabu i tworzył z pasją. Dostarczał kobietom niezapomnianych projektów, które nie odeszły wraz z ich twórcą. Inspirował i bulwersował, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym, ale zawsze był kochany, choć nie zawsze doceniany. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez echa jego projektów, które niegdyś były rewolucyjne.

Perfumy i luksusowe kosmetyki Yves Saint Laurent są wyjątkowe i stały się przedmiotem pożądania wielu kobiet. Ekskluzywne zapachy zamknięte w efektownych flakonikach, kosmetyki do pielęgnacji i makijażu są perfekcyjnie skomponowane i posiadają niezwykłe właściwości. Polecane przez znanych i cenionych wizażystów. Dostępne w wielu miejscach, wśród których można też liczyć na zniżki cenowe, dzięki czemu najlepsze produkty stają się dostępne dla każdej kieszeni. Wyprzedaże Yves Saint Laurent to gratka dla każdego lubiącego oszczędności.