Versace

Historia marki Versace, a raczej historia jej twórcy i założyciela to piękna, budująca, fascynująca i zarazem tragiczna opowieść, która zapewne mogłaby posłużyć nie jednemu twórcy za inspirację. Od biedaka do milionera, którego życie zostało zakończone brutalnie i zdecydowanie za wcześnie. Przyjrzyjmy się bliżej powstaniu marki, która zawładnęła sercami kobiet na całym świecie.

Młody Gianni

Urodził się w 1946 roku, wychował w małym, włoskim miasteczku, gdzie jego matka prowadziła niewielką pracownię krawiecką i sklep. Już o d najmłodszych lat pomagał jej w prowadzeniu interesu. Lubił bawić się skrawkami materiałów pozostałymi z wykonywanych przez matkę prac i sam szył szmaciane lalki. Swoją pierwszą sukienkę zaprojektował w wieku dziewięciu lat. Potem wiele ubrań wykonywanych przez matkę było projektowanych przez syna.

Przełomowy moment w karierze Gianniego nastąpił w chwili, gdy mając lat 17, sprzedał swój pierwszy model zaprojektowany i uszyty własnoręcznie. To spowodowało, że młody człowiek wiedział co w przyszłości będzie robił. Kolejne lata poświęcił na pracę i rozwój oraz szlifowanie umiejętności. Owocem tego była pierwsza, letnia kolekcja odzieży damskiej, którą sygnował własnym nazwiskiem. Stała się sukcesem i przyniosła pierwsze prawdziwe pieniądze ubogiej rodzinie.

Kolejne lata zawodowej działalności Gianniego to głównie praca dla różnych włoskich marek. Tworzy i współpracuje przy tworzeniu nowych kolekcji, ale wciąż ma nadzieję, że będzie w stanie założyć własne przedsiębiorstwo. By tego dokonać ściąga do Mediolanu, w którym pracuje, swojego brata Santo.

Własna marka

W 1978 roku, w marcu powstaje pierwsza kolekcja Gianni Versace, która zostaje zaprezentowana w mediolańskiej Galerii Sztuki. Po dwóch latach od tego wydarzenia do braci dołącza również siostra Donatella. Jej zadaniem jest promocja i marketing. Rozpoczyna tworzenie reklam, z których marka słynie do dziś.

Droga do sukcesu staje otworem i nic nie jest w stanie odwieść trójki rodzeństwa od podążania tym torem. Składa się na niego wiele czynników: odważne kolekcje, kreowanie włoskiego, pełnego życia i energii stylu, prowokacyjne podejście do mody, odrobina seksualności w każdym projekcie oraz wizjonerstwo i talent założyciela. Nie bez znaczenia był również charakter Gianniego, jego zdolności do udzielania się w towarzystwie, zdobywania serc i przyjaźni ludzi kultury, gwiazd, artystów.

Versace udowodnił, że moda może być tworzona nie tylko w Paryżu, a Mediolan, który stał się kolebką marki, równie dobrze się do tego nadaje, a może nawet lepiej. Jego śmiałe projekty konkurowały skutecznie z najlepszymi, paryskimi domami mody, dzięki niemu zaczęto interesować się modą w wydaniu włoskim. Miał duszę artysty i warsztat doskonałego krawca, co w połączeniu dawało mieszankę doskonałą. Kolekcje Versace stały się kwintesencją bogactwa renesansowej kultury i elegancji. Bogactwo kolorów, wzorów, eksponowanie ciała kobiety i jej seksualności, różnorodność dodatków, czasem kontrowersyjne zdobienia , nawet ocierające się o kicz zawładnęły sercami klientów. Do tego kunszt krawiecki i doskonała jakość materiałów, czyli wszystko to, obok czego nie można przejść obojętnie.

Ubierał gwiazdy i wielkie osobistości i przy okazji był ich dobrym znajomym, jego nazwisko pojawiało się w kronikach towarzyskich obok takich osobistości jak Lady Di, Elton John czy Prince.
Jego specjalnością stały się kolekcje wieczorowe, a do ich tworzenia wykorzystywał pomysły, na które nie potrafili się zdobyć inni projektanci. Łączył pozornie niemożliwe do połączenia style i materiały, jak koronkowe halki ze skórzanym żakietem czy jedwabne koszule do skórzanych spodni. Potrafił zainspirować się wszystkim, co go otaczało i dawało się przenieść do mody, od architektury po przyrodę i sztukę. Brał udział w każdym z etapów powstawania produktów marki, uczestniczył w ich tworzeniu i znał każdego pracownika, który przy nich pracował.

Tragedia w świecie mody

Wspaniała kariera została przerwana za wcześnie i brutalnie, a imperium zachwiało się. 16 lipca 1997 roku Gianni Versace został zastrzelony przy bramie swojej ekstrawaganckiej posiadłości w Miami. Jak co dzień wychodził do pobliskiego lokalu na kawę, kiedy otrzymał śmiertelny strzał. Oczywiście natychmiast pojawiło się szereg spekulacji na temat jego śmierci. Jedni uważali, że było ofiarą porzuconego kochanka, inni że miały z tym coś wspólnego porachunki z mafią. Rzeczywistość okazała się prozaiczna i mniej medialna. Gianni Versace stał się ofiarą seryjnego zabójcy, który miał już na koncie cztery inne morderstwa. Po dokonaniu tego popełnił samobójstwo.
Po tej tragedii istnienie marki mogłoby pozostawać pod znakiem zapytania, ale szczęśliwie rodzeństwo Gianniego oraz jego siostrzenica, której zapisał swoją spuściznę, stanęli na wysokości zadania i marka Vesace do dziś może poszczycić się sukcesami. Choć przez chwilę zawisły nad marką czarne chmury, to szereg restrukturyzacji i sprzedaż nieruchomości i dzieł sztuki pozwoliły na wykaraskanie się z kłopotów. Podobnie miały się sprawy z osobistymi kłopotami rodziny i jej członków.

Wielu jednak uważa, że bez Gianniego marka nie jest już tym, czym była wcześniej. Zabrakło pazura, który ją napędzał, a jej projekty stały się bardziej uniwersalne i przewidywane. Wraz ze śmiercią założyciela przeminęła epoka kreatywności i nieprzewidywalności. Mimo tego marka ciągle jest wybierana przez znanych i artystów, gwiazdy ekranu i wielu ceniących ekscentryczny styl i najlepszą jakość, która wyróżnia markę.

Promocje Versace

Jest marką skierowaną do osób, których nie interesuje to, co znajduje się na metce, z wyjątkiem znaku firmowego. Prezentuje modę z najlepszych światowych wybiegów, a ceny produktów mogą odstraszyć nawet osoby mogące sobie pozwolić na większe wydatki.

Jest jednak zawsze możliwość skorzystania z wyprzedaży Vesace, a tych nie brakuje, szczególnie podczas zakupów w sieci. Jest wiele miejsc, które organizują promocje, udostępniają kody rabatowe, dzięki którym można zdobyć produkty marki w niższych cenach. Jest to doskonały sposób na zakupy najlepszych, markowych ubrań, dodatków czy butów w najlepszych cenach.