Puma

Dwaj bracia, dwie marki

Historia marki Puma ma wspólny początek z marką Adidas. Dwaj bracia: Rudolf i Adolf Dasslerowie z Herzogenaurach (niewielkiego miasteczka w pobliżu Norymbergi) w 1924 roku rozpoczęli w pralni swojej matki produkcję obuwia na potrzeby żołnierzy Wehrmachtu. Właściwie od pierwszych chwil odnosili sukcesy, ale w roku 1948 ich drogi się rozeszły. Jaka jest tego przyczyna? Na ten temat powstało wiele spekulacji, wśród których szczególnie lubiane są powody związane z polityką i z romansem. Jednak, jak to zwykle bywa w interesach, najbardziej prawdopodobne są prozaiczne sprawy finansowe.

Niezależnie od tego, świat powinien być zadowolony z kłótni braci, ponieważ doprowadziła ona do powstania nie jednej, ale dwóch wspaniałych marek sportowych. Adolf zdecydował się na stworzenie marki Adidas, której nazwa wzięła się od pierwszych liter jego imienia i nazwiska, zaś Rudolf poszedł w jego ślady i swoją markę nazwał Ruda. W jego przypadku jednak taka nazwa nie okazała się chwytliwa i szybko została zmieniona na Puma. Podobnie miało się z sukcesem. To Adidas jako pierwszy mógł się nim pochwalić, Puma zdobywała swoją sławę wolniej, ale w końcu dogoniła konkurencję.

Pierwsze buty – Super Atom

Pojawiły się na rynku już w roku 1948 – model, który obecnie należy nazwać kultowym, to czarne korki z białymi przeszyciami. Były widoczne nie tylko w Niemczech, ale również w Stanach Zjednoczonych.

Rywalizacja braci

Od samego początku Adidas prześcigał Pumę, ale Rudolf nie dał się łatwo wyeliminować z gry. Z charakteru bardziej otwarty i towarzyski do Adolfa nie skąpił również pieniędzy na swoje promocje i akcje marketingowe. Równie szybko jak brat zorientował się, że najlepszym sposobem na zdobycie klienta będzie skorzystanie z usług gwiazd sportu i nie żałował na to wydatków. Tam, gdzie Adolf nie chciał płacić sportowcom za występowanie w produktach Adidasa, Rudolf sięgał chętnie do kieszeni i dzięki temu zyskiwał reklamę.
Działania Rolfa, jego zaangażowanie, pracowitość i pomysłowość w końcu przyniosły efekty i Pumie udało się wyjść z cienia konkurencyjnej marki brata.

Triumf marki Puma

Rok 1970 – Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Meksyku. Decydujący moment to chwila, kiedy gwiazda wszech-czasów – Pele w ostatnich minutach meczu pomiędzy Brazylią a Włochami prosi o chwilę przerwy, by zawiązać swoje buty. Wtedy kamera pokazuje, że na nogach ma obuwie marki Puma. Rudolf może odtrąbić zwycięstwo, jego brat po raz pierwszy musi oddać palmę pierwszeństwa konkurentowi. Natomiast Pele zyskuje 120 tysięcy dolarów za jedno zawiązanie butów.

Od tego momentu można powiedzieć, że marki są sobie równe. Oczywiście mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy za nic nie zamieniliby jednej na drugą, ale sukcesem w znaczeniu ogólnym bracia muszą się dzielić.

W roku 1974 Rudolf umiera, a po czterech latach również jego brata żegna świat. Jednak ich spuścizna ciągle trwa, a marki wciąż zyskują grono klientów wśród każdego nowego pokolenia.

Puma obecnie

Jest największym rywalem Adidasa i Nike i stale ubiera światowe gwiazdy sportu. Jest chętnie wybieraną marką przez wszystkich, którzy kochają aktywny tryb życia i wygodę, a nade wszystko stawiają na bezpieczeństwo w czasie uprawiania sportów.

W swoich produktach stawia na komfort, zaawansowanie technologiczne i design. Miłośnicy kochają ją za trwałość i poczucie dobrego wyglądu w każdej sytuacji. W ofercie posiada nie tylko obuwie przeznczone do uprawiania różnych dziedzin sportu, ale też odzież, akcesoria i sprzęt sportowy. Będąc wierna tradycji, Puma stawia na obuwie do piłki nożnej i biegania, ale nie brak w ofercie butów w stylu miejskim i zestawów odzieży do codziennego chodzenia.

Ceny i promocje Puma

Jest jedną z królujących na sportowym rynku, ale jej ceny nie odbiegają od konkurencji. Jej doświadczenie, poparte wieloletnią tradycją daje pewność, że sięgając po produkty marki Puma, każdy trening będzie przebiegać zgodnie z życzeniami użytkownika i bez zbędnych niespodzianek. Puma to komfort i bezpieczeństwo w każdej sytuacji. Poczynając od zwykłego biegu, kończąc na ekstremalnych wyczynach.

Ubrania i obuwie są tworzone z najlepszych materiałów, zaawansowanych pod względem technologicznym, wykorzystujące najnowsze zdobycze wiedzy i do tego szyte z precyzją i dbałością o każdy szczegół. Oddychające i przepuszczające materiały zapewniają wygodę nawet podczas intensywnego wysiłku, a obuwie pozwala na przebycie długich dystansów.

Ceny produktów Puma mogą nie wydawać się zachęcające na pierwszy rzut oka, ale zawsze należy pamiętać jaką dawkę korzyści każdy produkt ze sobą niesie. Poza tym ważne jest również, że marka pozwala swoim klientom na tańsze zakupy i to wcale nie tak rzadko. Wyprzedaże Pumy, promocje sezonowe można znaleźć w wielu sklepach. Warto popatrzeć na produkty ze starszych kolekcji, które są przeceniane wraz z nastaniem nowości. Z pewnością nie są od nich gorsze, a jedynie dostępne już jakiś czas na rynku. Okazjonalne zakupy marki to możliwość cieszenia się doskonałym produktem w niższej cenie i zapewnienie sobie pełnego komfortu w czasie miło spędzanego wolnego czasu w aktywny sposób.