Microsoft

Kilka słów o historii

Historia marki Microsoft sięga roku 1975. Z jednej strony nie jest to specjalne długo, z drugiej z pewnością można napisać o niej nie jedną książkę i zapełnić wiele stron wiadomościami, ciekawostkami i pomysłami na sukces.

Skupmy się zatem tylko na najważniejszych faktach, które przybliżą możliwie jak najdokładniej, ale krótko to, co najważniejsze.

Dwójka przyjaciół: Bill Gates i Paul Allen w Albuquerqe w USA postanawia założyć firmę. Młodzi ludzie, Bill ma zaledwie 19 lat, a Paul jest dwa lata starszy, chcą wyprodukować, a później sprzedawać interpretator języka BASIC. Jest to ich pomysł i sposób na udoskonalenie komputera Altair 8800, który sprzedawany w zestawie do samodzielnego montażu był produkowany w Albuquerqe. Udaje im się przekonać do swojego pomysłu prezesa firmy MITS, która dostarcza Altair 8800 i już od 1975 roku komputer jest sprzedawany z interpreterem. Dzięki temu Microsoft zaczyna istnieć na rynku.

Skąd się wzięła nazwa?

Jest połączeniem microcomputer i software, czyli oprogramowaniem dla komputerów osobistych. Początkowo pisana Micro-Soft, z czasem zmieniła się Microsoft. Zresztą marka przechodziła wiele razy rebranding, odświeżano wizualną identyfikację marki i jej logo.

MS-DOS

Interpretator BASIC, choć pisany na kolanie i na pożyczanym sprzęcie spisał się doskonale, marka prosperowała dobrze, a jej założyciele pracowali nad kolejnymi wariantami i wersjami. Zatrudniała 12 osób i w końcu postanowiono przenieść się do Waszyngtonu. Szansa na stworzenie czegoś wielkiego pojawia się, gdy IBM ogłasza projekt Project Chess. Jego zadaniem jest wprowadzenie na rynek komputera osobistego: IBM PC. IBM prowadzi rozmowy na ten temat z ówczesnym gigantem, firmą Digital Research, ale nic z tego nie wychodzi, Microsoft, które również zostało zaproszone do udziału w projekcie, dostaje swoją szansę i zadanie opracowania systemu operacyjnego PC-DOS. W tym momencie Bill Gates przejawia swój geniusz i zastrzega możliwość sprzedaży swojego dzieła niezależnie od IBM. Dzięki temu będzie mógł sprzedawać swoje oprogramowanie również konkurentom IBM, którzy jak przewidywał wkrótce się pojawią.

MS-DOS był systemem oferującym wyłącznie środowisko tekstowe, o grafice i oknach nie było w tym czasie jeszcze w ogóle mowy, ale można go nazwać czymś w rodzaju pradziadka późniejszego systemu Windows.

Windows

Pierwsze wzmianki o Windowsie pojawiły się w roku 1983 i nie można było jeszcze wtedy mówić o systemie operacyjnym, a raczej o graficznej nakładce na MS-DOS. Windows 1.0 zaprezentowano w 1985 roku. Funkcje pokazywane były w oknach, a w dole ekranu nawet pojawiły się pierwsze ikonki. Jednak ograniczenia były duże, brakowało programów, system ładował się z dyskietki, poszczególne okna nie mogły się nakładać. Prawdę powiedziawszy nie był specjalnie udany.

W 1987 roku na rynek trafiła nowa wersja: Windows 2.0. Korzysta z trybu graficznego, jest podobny do jedynki, ale pozwala na nachodzenie okien i pojawiają się skróty klawiszowe. Po raz pierwszy jest też panel sterowania.

Windows 3.0 – wersja z roku 1990 i ulepszone 3.1 z roku 1992. Odnosi sukces i dużą sprzedaż. Choć nie rezygnuje z obecności MS-DOS, to ma znacznie ulepszony wygląd i funkcjonalność. Jest to pierwsza wersja, która pojawiła się również w polskiej wersji językowej.

W 1993 roku na rynek trafia Windows NT. Jest system w pełnym znaczeniu, a nie nakładką na MS-DOS. Jest stworzony z myślą o profesjonalistach, a nie wykorzystaniu domowym.

Windows 95, jak sama nazwa wskazuje, pojawił się w roku 1995 i w ciągu pierwszych pięciu tygodni sprzedaje się w siedmiu milionach egzemplarzy. Po raz pierwszy pojawia się w nim przycisk Start i możliwość korzystania z zasobów internetowych za pośrednictwem przeglądarki – Internet Explorer.
W międzyczasie rozwija się również wersja NT, przeznaczona dla innego segmentu rynku i w roku 1996 na rynek trafia Windows NT 4.0 dla stacji roboczych.

Windows 98, następca 95. Jest podobny do poprzednika wizualnie, ale posiada obsługę USB i DVD.

Windows 2000 jest nową generacją NT: posiada usługę Active Directory i zmodyfikowany interfejs.

Windows Me – na dobre żegna się z DOS-em, choć go wymaga, to jest to tak ukryte, że przeciętny użytkownik jest bez szans na dotarcie bez dodatkowych nakładek.

WINDOWS XP pojawia się w roku 2001 i staje się wielkim sukcesem, choć nie od pierwszej chwili. Jest to system zarówno dla profesjonalistów, jak i dla amatorów. Zbudowany na jądrze NT, przyjazny dla każdego użytkownika, staje się najpopularniejszym produktem Microsoftu. Posiada również specjalne edycje, między innymi dla tabletów (komputerów z dotykowymi ekranami). Jego zastąpienie stało się tak trudne, że kiedy po pięciu latach wychodzi Windows Vista, pomimo sporej ilości ciekawych zmian, nie udaje mu się wyprzeć XP.

Windows 7 – wchodzi na rynek w 2009 roku i dopiero on jest w stanie pobić popularność Windows XP. Nie ma dużych wymagań, ale wiele ulepszeń. Obok XP jest najlepszym i najbardziej cenionym przez użytkowników.

Windows 8 – trafia na rynek w roku 2012 i całkowicie różni się od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni. Jego priorytetem jest ekran dotykowy, posiada kafelki, które nie przypadają do gustu użytkownikom. Pomimo powoływania się twórców na badania rynkowe, produkt nie jest dobrze widziany. Microsoft poprawił swój błąd i dostarczył wersję Windows 8.1, która polepszyła jakość korzystania z systemy przy pomocy myszki.
Windows 10 najnowszy produkt marki Microsoft pojawił się w 2015 roku. Automatycznie aktualizowany i doskonalony. Jest łatwy w obsłudze i posiada przyjazny interfejs oraz wiele nowoczesnych narzędzi, bez których trudno się obejść. W tej wersji powrócono do Menu Start, którego brakowało w Windows 8, a kafelkami zarządza się wygodnie. Posiada duże grono zwolenników, a nawet przekonał do siebie wielu sceptycznie nastawionych.

Najbardziej rozpoznawalna postać z Microsoft.

Jest nią oczywiście o Bill Gates. Przez kilka lat z rzędu zajmował miejsce najbogatszego człowieka na świecie, a potem ciągle znajdował się w czołówce. Ciekawostką jest, że swoją karierę z informatyką rozpoczął jako nastolatek niezbyt chlubnie, od złamania zabezpieczeń w Computer Center Corporation, co poskutkowało zakazem wstępu dla niego i jego młodych towarzyszy.

Jego życie zawodowe, to historia marki Microsoft i jej produkty, ale nie tylko. To również działalność charytatywna i filantropijna w założonej wraz z żoną Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Produkty i promocje Microsoft

Produkty marki to nie tylko systemy operacyjne, ale również cały szereg produktów, które wspomagają funkcjonalność sprzętu domowego i biznesowego. Pakiet biurowy Office. Microsoft Word, Excel czy PowerPoint używane są na całym świecie – zarówno przez firmy, jaki i użytkowników indywidualnych. W asortymencie jest też wiele gier, nawigacji i innego oprogramowania oraz sprzęt.

Z logiem Microsoft znajdziemy laptopy, tablety, konsole czy urządzenia peryferyjne. Produkty, które zachwycają swoją jakością i precyzją oraz innowacyjnością. Są dość drogie i skierowane do najbardziej wymagających, ale nie ma również problemu ze znalezieniem promocji lub wyprzedaży marki Microsoft. Jeśli chcesz zainwestować w najlepszą jakość nie rezygnując przy tym z oszczędzania, masz wiele możliwości. W sklepach często jest szansa na kody rabatowe lub sezonowe obniżki cen, dzięki którym nowe urządzenie wcale nie misi być tak drogie, jak z początku należałoby zakładać.