Michael Kors

Początki

Ulubieniec kobiet na całym świecie urodził się 9 sierpnia 1959 roku w Long Island pod innym nazwiskiem: Karl Anderson. Dzieciństwo spędził pod opieką matki, która rozstała się z ojcem syna. Jej nadzieje związane z przyszłością dziecka były sprecyzowane już w jego najmłodszych latach. Chciała by został aktorem i nawet występował w reklamach płatków śniadaniowych. Gdy mama Michaela, znana modelka, wyszła ponownie za mąż, zaproponowała synowi zmianę nazwiska i w ten sposób pojawił się Michael David Kors. Z tym ślubem związane jest jednak dużo większe wydarzenie, od którego rozpoczęła się droga projektanta do serc kobiet kochających modę. To właśnie Michael zaprojektował ślubną suknię swojej mamy, odkrywając jednocześnie swoją pasję do tworzenia pięknych rzeczy do damskiej garderoby.

Michael od najmłodszych lat interesował się modą. Uwielbiał chodzić na zakupy, był doradcą matki i w końcu już jako nastolatek rozpoczął sprzedaż własnych projektów. Jak to zwykle bywa z początkami, również jemu za pierwszy butik posłużyła piwnica w domu, którą nazwał Iron Butterfly.

Sukcesy Michael Kors

Swoją edukację młody człowiek powierzył w 1977 roku uniwersytetowi Fashion Institute of Technology, ale nie przetrwał tam długo. Po dwóch semestrach zrezygnował z dalszej nauki, którą uważał za nudną i rozpoczął pierwszą pracę. Zaczepił się w butiku Bergdorfa Goodmana na 57 ulicy. Jak się okazało była to duża szansa, którą młody człowiek w pełni wykorzystał. Dostał bowiem wolną rękę i mógł działać według własnych pomysłów, co zaowocowało sprzedażą pierwszych projektów Michaela Korsa.

Nie bez znaczenia była również współpraca młodzieńca z Dawn Mello, dyrektor do spraw sprzedaży, która zauważyła jego kolekcje i postanowiła go wspomóc. Razem działali nad projektami, ich promocją i odkrywaniem potrzeb kobiet, dla których Kors tworzył swoje dzieła.
W roku 1981 Michael rozpoczął sprzedaż swoich kolekcji do dużych domów towarowych. Jego linie zaczęły się pojawiać w Bloomingdales, Bergdorf Goodman, Lord & Taylor, Neiman Marcus oraz Saks Fifth Avenue.

Projektant tworzył produkty luksusowe, niebanalne i trwałe. Jedocześnie jego linie były nowoczesne i proste, inspirowane sportem i tworzone z najlepszych i najdroższych materiałów. Pomimo chęci, by trafiały do szerokiego grona odbiorców, nie mogły być kupowane przez osoby z mniejszymi zasobami finansowymi.

Upadek

Szybki wzrost i świetne wyniki niestety miały swoje równie szybkie konsekwencje. W roku 1993 Michael Kors, ku zdziwieniu wszystkich w branży, ogłosił bankructwo. Za tym poszło zawieszenie działalności firmy. Zaszokował swoją decyzją nie tylko kolegów: producentów, projektantów i biznesmenów, ale przede wszystkim klientów. Nic jednak nie było w stanie odwieść go od podjętej decyzji.

Powrót

W roku 1997 Michael Kors powrócił na światową arenę mody. Rozpoczął współpracę jako dyrektor kreatywny w domu mody Celine. Marka, kojarząca się wszystkim przede wszystkim z torebkami była odrobinę przykurzona i potrzebowała powiewu świeżości. Tego wymagano od jej nowego pracownika. Kors jak burza nadał jej rozpędu i postawił na nogi, stworzył linie, które prezentowane były w wielu znanych filmach, uruchomił kolekcję ready-to-wear, osiąglął pełny sukces i …. odszedł.

Własna marka

Opuścił Celine jesienią 2003 roku i skupił się nad własną marką. Rozpoczął projektowanie mody damskiej i męskiej. Nowości dla panów zaczęły się cieszyć ogromnym sukcesem. Po osiągnięciu zadowolenia w działach odzieżowych wziął się również za kolejne produkty: akcesoria, zegarki, obuwie, biżuterię, perfumy. Ulokował swoje butiki we wszystkich dużych miastach na całym świecie. Znajdziemy je w Nowym Jorku, Los Angeles, Chicago, Londynie, Mediolanie, Paryżu, Monachium, Istambule, Dubaju, Seulu, Tokio, Hong Konugu czy Rio de Janeiro.

Oprócz tworzenia wspaniałej mody Michael Kors jest też znany z działalności charytatywnej i filantropijnej. Ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień związanych z twórczością w dziedzinie mody, a nowojorski „Observer” także umieścił go na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie.

Moda według Michael Kors

Podstawową zasadą, która towarzyszy projektantowi od samego początku jest połączenie luksusu z komfortem i prostotą. Jego linie są ponadczasowe, przeznaczone na co dzień i na specjalne okazje, wyróżniające się ekskluzywnością, ale w pozytywnym znaczeniu. Trudno w nich doszukiwać się narzucającej się ekstrawagancji. Tworzone z pięknych i drogich materiałów, do których Michael Kors ma słabość i z najlepszej jakości dodatków.

Jest kochany przez miliony kobiet na całym świecie, które nie potrafią spokojnie przejść obok wyrobów sygnowanych logiem marki. Jego torebki są przedmiotem pożądania, choć również wściekłości, co jest spowodowane wciąż pojawiającymi się podróbkami.

Elegancja i perfekcja wykończenia, subtelne zdobienia, uniwersalizm i komfort. Wszystko to znajdziemy w kolekcjach projektanta.

Ceny i promocje Michael Kors

Produkty marki to zdecydowanie górna półka i wyższe ceny. Nie wolno jednak na nią patrzeć wyłącznie przez pryzmat tego, ile trzeba na nią wydać. Zakup butów, zegarka, spodni czy innego elementu garderoby z logiem MK to inwestycja.

„Naucz się inwestować w najlepszą jakość, na jaką możesz sobie pozwolić i noś te rzeczy na różne sposoby” – słowa projektanta, które można zastosować do jego wszystkich kolekcji. Uniwersalizm i ponadczasowość pozwalają na to, jeśli dodać do tego jakość, mamy produkty, którymi można się cieszyć przez lata. Warto w nie zatem zainwestować.

Nie znaczy to jednak, że od razu należy się poddawać i nie szukać niższych cen. Outlety, wyprzedaże Michael Kors, promocje sezonowe są dostępne w wielu miejscach i nie trudno je znaleźć. Oryginalne produkty marki są przeceniane, warto ich poszukać i można się cieszyć posiadaniem luksusowej rzeczy bez konieczności przepłacania.