Narodziny drugiego dziecka to wielka zmiana dla całej rodziny

Jednak należy mieć na uwadze, że jest to kolosalna zmiana dla dotychczasowego jedynaka. Do tej pory mama i tata byli do jego wyłącznej dyspozycji. A teraz jest ten/ta, która zabiera mamę i tatę. Jego świat stanął na głowie.

Im dziecko młodsze, tym trudniej jest mu to zrozumieć i pogodzić się z tą sytacją. Nagle wszyscy zachwycają się tym maluchem, a nie nim. A przecież on/ona nic nie robi tylko je, płacze i śpi. Nawet się nie można razem pobawić.

Nie dolewaj więc oliwy do ognia. Bardzo łatwo możesz sprawić, że starsza pociecha będzie się czuła jeszcze bardziej odsunięta. Pytasz jak? Bardzo prosto, prezentem dla niemowlaka oraz tym kiedy ten prezent wręczysz.

Dziecko z bardzo smutną miną
Postaw się na chwilę w skórze dziecka. Przychodzi ulubiony wójek lub ciocia, zawsze wpadaliśmy sobie w objęcia, zawsze dostawałem jakiś drobiazg, a to kredki, a to jajko z niespodzianką … a tu nagle przychodzi i leci do tego „potwora”. A ja. Ja idę w „odstawkę”.

Dzieci postrzegają świat inaczej niż my dorośli, już nie pamiętasz jak to było być dzieckiem? Nie pamiętasz jaką frajda było wskakiwanie do kałuży? Jaki straszny był pokój bez zapalonej lampki?

Nie zastanawiaj się więc jaki kupić prezent dla drugiego dziecka. To naprawdę nie jest ważne, bardziej wypada kupić niż trzeba kupić.

Ważne jest to, aby kupić prezent dla starszego dziecka i pierwsze co zrobić to, tak jak to było wcześniej, przywitać się nim i dać mu prezent. Jesteś dorosły i możesz poczekać z zachwytami nad niemowlakiem. A zamiast prezentu dla niemowlaka, może lepiej kupić dla rodziców paczkę pieluch, będzie bardziej przydatna. Niemowlak i tak ma wszystko co mu do szcześcia potrzebne, kochającą rodzinę.

A dla rodziców rada. Trzymajcie w szufladzie kilka prezentów dla swojej starszej pociechy.
Zapewne, każdy kto was odwiedzi przyniesie jakiś podarunek dla najmłodszego członka rodziny. Jednakże nie każdy, który was odwiedzi, będzie miał coś dla starszego dziecka. Wtedy weźcie go na bok, dajcie coś z „żelaznych zapsów” i mile ale stanowczo „wydajcie polecenie” aby natychmiast poszedł do starszego i dał mu prezent.