Wiosenne, letnie, jesienne i zimowe wyprzedaże

Gdzie i kiedy

Przede wszystkim wyprzedaże spotyka się w galeriach handlowych oraz sieciach sklepów. W grudniu wyprzedawane są kolekcje zimowe, natomiast w czerwcu – letnie. Ceny bywają zazwyczaj niższe o około 50-70%.

W miesiącach „pomiędzy”, czyli od marca do maja oraz od września do listopada trwają tak zwane „mid season sales”. Wtedy kupimy taniej kolekcje wiosenne i jesienne. Promocyjne ceny nie są jednak sporo niższe, zazwyczaj ubrania są w tym czasie maksymalnie o 30% tańsze.

Aby zachęcić klientów do kupowania, sklepy organizują również pojedyncze noce wyprzedaży.

Dlaczego warto

Pod koniec wyprzedaży można upolować interesujące nas produkty z ceną obniżoną nawet o 90%! To naprawdę kusząca propozycja, bo kto z nas nie chciałby zapłacić za wymarzony ciuch nie trzysta złotych a trzydzieści? Ponadto, często są to takie rzeczy, których nie kupilibyśmy zaraz po wprowadzeniu ich do sprzedaży – ceny bywają kosmiczne i chociaż jakość artykułu jest naprawdę wysoka, decyzję o zakupie odkładamy na później. Kolejny ważny powód, do mnie bardzo przemawiający to ten, że można już wcześniej zapoznać się z ofertą sklepu, na spokojnie ją przejrzeć, gdy jeszcze nie trwa szał zakupowy – a jak tylko on się zacznie, wystarczy zdjąć daną rzez z wieszaka i dzięki temu uniknąć kolejek przy przebieralniach (choć te przy kasach są raczej nie do przeskoczenia…). Pierwsze dni sezonowych obniżek przypadają na początek pory roku – modne letnie ubrania kupimy już na początku czerwca, więc na pewno przydadzą się aż do sierpnia. Podobnie z odzieżą i obuwiem zimowym – warto je kupować między świętami a Nowym Rokiem, gdyż jednocześnie trwa sezonowa wyprzedaż, a dodatkowo sklepy pozbywają się towaru przed coroczną inwentaryzacją.
Zniżki na wyprzedażach

Co kupić

To pytanie dość otwarte, tym bardziej, że wyprzedaż sezonowa nie wszystkim kojarzy się wyłącznie z buszowaniem po sklepach odzieżowych i obuwniczych. Latem pojawiają się świetne oferty opon zimowych i odwrotnie, zimą kupimy dużo taniej opony letnie, które mogą przeleżeć w bezpiecznym miejscu. Unikniemy w ten sposób stresu i zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ale również czas, nie stojąc w kolejkach.

Czego unikać

Przede wszystkim, nie wszystko na raz. Kupując rzeczy najbardziej przydatne możemy sprytnie przygotować się do nadchodzącej pory roku. Lepiej kupić jedną rzecz po przecenie niż naciąć się na kilka sztuk w cenie jednej (chyba, że mamy pewność co do jakości). Możemy też z łatwością unikać ścisku i przepychanek przy kasie, kupując wyprzedawany towar w sklepie internetowym. Oferta niestacjonarna znanych sieciówek (i nie tylko) może być nawet lepsza od tej stacjonarnej!

Na co uważać

Zdarza się, że sprzedawcy celowo mieszają nieprzecenione ubrania, na przykład z nowej kolekcji, z tymi tańszymi. Sprawdzając cenę na metce będziemy pewni, że kupujemy produkt promocyjny. Dodatkowo, warto w czasie sezonowej wyprzedaży dokładnie obejrzeć ubranie z każdej strony, czy nie jest podarte lub nie zawiera błędu – unikniemy nieprzyjemności i rozczarowań. Jeśli kusi nas dobra cenowo oferta na telewizor lub inny sprzęt, zdecydowanie lepiej zasięgnąć wcześniej informacji w wyszukiwarce internetowej co do ceny danego modelu. Wyprzedaże elektroniki często rządzą się innymi prawami niż te w branży odzieżowej.

Znaj swoje prawa

Każdy zakupiony produkt, również ten, który został nabyty w trakcie wyprzedaży podlega tradycyjnej reklamacji, dlatego należy zachować dowód zakupu, a także potwierdzenie płatności kartą, jeśli zakup został opłacony właśnie w ten sposób. Sklep stacjonarny nie jest zobowiązany przyjąć zwrotu, jeśli polityka punktu sprzedaży tego nie przewiduje. Z tego powodu dobrze jest przemyśleć kupno interesującego nas artykułu. Inaczej jest z zakupami przez Internet – z racji umowy zawieranej na odległość, przysługuje nam 14-sto dniowe prawo zwrotu towaru bez podania przyczyny. Musimy jednak pamiętać, że nie może nosić on śladów użytkowania, a także posiadać oryginalne metki.Natalia Gładczak