Trzecia edycja akcji „Kupuję w Internecie”

Właśnie wystartowała trzecia edycja akcji Izby Gospodarki Elektronicznej e-Commerce PolskaKupuję w internecie” pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Ministerstwa Gospodarki.

Jak co roku w listopadzie możesz się dowiedzieć wszystkiego co niezbędne o zakupach internetowych.

Dla stałych bywalców i robiących często zakupy online, z pewnością nie będzie tu wielu niespodzianek, ale dla tych którzy dopiero próbują korzystania z dobrodziejstw handlu internetowego, może znaleźć się sporo ciekawostek.

Najważniejsze, z punku widzenia konsumenta, poruszane w poradniku tematy to oczywiście sprawy związane z bezpieczeństwem zakupów internetowych oraz prawa e-konsumenta.

Nikogo już nie trzeba specjalnie przekonywać do tego, że zakupy w sieci są łatwe, szybkie i przyjemne. Dają możliwość dostępu do sklepów, których normalnie nie moglibyśmy odwiedzić, pozwalają robić zakupy o każdej porze dnia i nocy oraz znajdować produkty rzadkie czy specjalistyczne, a przy tym pozwalają na znaczne oszczędności dzięki możliwości porównywania ofert wielu dostawców. Wbrew pozorom kupując online nie ponosimy zbyt wygórowanych kosztów dostawy, a ceny towarów są zdecydowanie atrakcyjniejsze.

Podstawowe problemy, jakie nasuwają się konsumentom to zabezpieczenie płatności i prawa, które mu przysługują z tytułu zakupionego towaru, czyli co zrobić, jeśli produkt nie spełnia naszych oczekiwań. W tym miejscu niezwykle przydatny staje się Dekalog Bezpiecznych zakupów online.

Przy wyborze sklepu, w którym chcesz zrobić zakupy na pierwszy plan wysuwają się z pewnością proponowane przez dostawcę ceny. Ale czy tylko?

Może warto zapłacić odrobinę więcej, ale mieć pewność, że zamówione towary dotrą do naszych rąk. Wybór sklepu jest niezwykle istotnym elementem w czasie zakupów online. Korzystanie z ofert znanych i sprawdzonych dostawców daje pewność, że nasza transakcja przebiegnie tak jak powinna. Jest jednak wiele sklepów internetowych mniej znanych, które posiadają dobrą ofertę i niskie ceny. Nie należy ich od razu skreślać tylko dlatego, że nie mają takiej renomy, jak duzi dostawcy. Jeśli chcecie skorzystać z oferty sklepu, o którym jeszcze nie słyszeliście warto wcześniej zapoznać się z jego regulaminem i opiniami innych internautów. Warto poczytać jakie prawa przysługują każdemu Klientowi.

W poradniku znajdziecie nie tylko to, co jest związane z płatnościami i bezpieczeństwem. Dla wielu początkujących duże znaczenie mogą mieć również wskazówki jak rozpocząć zakupy, jakie opcje dostawy wybrać, jaki ma przebieg transakcja internetowa.

Dla lepszego zrozumienia tych mechanizmów warto zerknąć na strony:

Monika W.