Klocki drewniane to przeżytek?

Czy dzisiaj dzieci wciąż tak samo chętnie jak dawniej bawią się klockami? A może zostały one wyparte przez inne, bardziej pomysłowe zabawki?
Otóż, okazuje się, że bez względu na wiek, tak niemowlaki jak i starsze dzieci z entuzjazmem układają wieże, zamki, a nawet całe miasteczka. Spotykamy klocki różnego rodzaju i każdy z nich bez wątpienia zapewni dziecku długie godziny świetnej zabawy.
Przy wyborze kierujemy się ważnymi z naszego punktu widzenia aspektami, między innymi estetyką wykonania, ilością elementów w zestawie, ale także ceną. Jednak, czy zastanawiamy się, jaki wpływ mogą mieć klocki na bezpieczeństwo i jakość zabawy naszych pociech?

Renesans zabawek drewnianych

Drewnianymi klockami bawili się nasi rodzice, dziadkowie. Dziś wracamy często do korzeni fundując naszym dzieciom podobne zabawki. Przedmioty wykonane z drewna mają długą żywotność, cieszą oczy i łączą pokolenia. Szczególnie chętnie z oferty producentów wybierane są klocki drewniane, które charakteryzują się nie tylko ładnym wyglądem, ale również zapewniają bezpieczeństwo podczas zabawy. O ile wybierzemy zestaw, który zaspokoi pragnienia malucha, możemy być przekonani o tym, że nie tylko my, ale i on będzie zadowolony z nowej zabawki.

Klocki mogą mieć różne kształty. Poza tradycyjnymi sześciennymi i prostopadłościennymi bryłami w kompletach znajdziemy między innymi stożki i walce, które mogą imitować zamkowe wieże. Mitem jest, że drewnianych elementów nie da się połączyć – owszem, są takie zestawy, których pojedyncze klocki nie posiadają łączników, ale możemy także kupić komplety, w których klocki można swobodnie ze sobą złączać, dzięki czemu budowla się nie rozsypie. Trochę droższe, ale i ciekawsze mogą okazać się drewniane klocki magnetyczne lub posiadające ciekawe wzornictwo – litery, cyfry i obrazki.

Za czy przeciw?

Na korzyść wyboru drewnianych klocków wpływa przede wszystkim materiał, z którego są wykonane. Zakupione klocki kolorowe są barwione farbami na bazie nietoksycznych składników, można także zdecydować się na zestawy w naturalnym kolorze drewna. Za tego typu klockami przemawiają jednak także walory pozaestetyczne.
Drewniane klocki wspaniale rozwijają wyobraźnię, wyzwalają kreatywność u dzieci (i dorosłych). Dzięki zabawie maluchy kształtują umiejętności motoryczne, ćwiczą nadgarstki i paluszki. To także świetna forma nauki kolorów, liczenia, jak również cierpliwości i współpracy.

Co nas może odstraszyć? Cóż, cena – w przypadku drewnianych klocków jest ona wyższa w porównaniu do ceny ich plastikowych lub innych odpowiedników. Za cenę zestawu stu klocków plastikowych kupimy zaledwie 24 sztuki drewnianych klocków, czasem trafimy na nieco większe zestawy w tej cenie. Powinniśmy także wystrzegać się kupowania zestawów, które nie posiadają atestów. Po czasie z tańszych kolorowych klocków może schodzić farba albo okaże się, że są gorzej wykonane, na przykład źle oszlifowane. Choć na początku być może zaoszczędzimy kilka złotych, jednak po kupnie możemy być przykro zaskoczeni defektami.
Dlatego też zawsze decydujmy się na zakupy w zaufanych sklepach, cieszących się dobrymi opiniami i nie żałujmy kilku groszy więcej na lepsze jakościowo zabawki wykonane z drewna. Szczególnie warto przyjrzeć się ofertom sklepów internetowych, które poza szeroką gamą produktów mogą nam zaproponować atrakcyjne rabaty w postaci kodów zniżkowych.

Pomysł na prezent

Zdarza się nam dość często stanąć przed wyborem prezentu dla dziecka. Bywa, że rezygnujemy z klocków, bo dziecko zazwyczaj otrzymało ich już sporo. Warto jednak rozeznać, czy zestawy te są kompletne oraz czy są drewniane. Nierzadko rodzice malucha kupują tylko jeden mały zestaw klocków drewnianych i chcieliby go rozszerzyć o kolejne elementy lub po prostu ich nie stać na następny komplet, ponieważ inne potrzeby są ważniejsze. W takiej sytuacji bardzo dobrą opcją prezentową będzie wybór zestawu dopasowanego do elementów, jakie dziecko już posiada w swoim zabawkowym arsenale. Można też uzupełnić jego kolekcję o wciągającą układankę, która swoim kolorowym wyglądem z pewnością przyciągnie uwagę malucha i przysporzy mu dużo radości.

Kupony rabatowe, które sprawią, że klocki i inne zabawki będą o wiele tańsze, znajdziesz w kategorii Zabawki.

Natalia Gładczak