Akcesoria modowe – dodatki do ubrania

Moda na stosowanie przeróżnych dodatków do ubioru ma swoje źródło w kolebce europejskiej cywilizacji. Do dziś czerpiemy z greckich, rzymskich i egipskich kultur, na których bazie poszczególne państwa rozwijały się we wszelkich dziedzinach. Eleganckie damy upinały włosy wstążkami, opaskami i materiałami. Żyjąc w śródziemnomorskim klimacie musiały chronić swoje głowy przed słońcem, dlatego używały parasolek, a z powodu gorąca ochładzały się podmuchami wachlarzów. Poza funkcjami, jakie spełniały dodatki, stały się one również ozdobami, a z czasem wymyślano coraz to nowsze i piękniejsze wzory.

Nakrycia głowy

W starożytności, Grecy i Rzymianie nosili nakrycia głowy, które różniły się w zależności od posiadanego statusu społecznego. Kapelusze przez długi czas służyły głównie jako ochrona przed słońcem lub deszczem. W czasach, gdy we Francji władał Ludwik XIV, kapelusze zostały zastąpione przez ciężkie peruki, a nakrycia głowy trzymano w ręce podczas bankietów. Chyba każdy z nas kojarzy obraz Georgesa Seurata pt. „Niedzielne popołudnie na wyspie Grande Jatte” – prawie wszyscy wypoczywający nad wodą ludzie mają na głowie kapelusz – wśród mężczyzn króluje cylinder, wśród kobiet, mniejsze i większe kapelusze z rondem, niektóre z nich są przyozdobione kwiatami. Popularność kapeluszy nie słabła – w XIX wieku kobiety stroiły swoje głowy ogromnymi kapeluszami przyozdobionymi piórami i lisimi ogonami. Rozpowszechniony przez Coco Channel styl kobiecego ubioru w męskim wydaniu był często podkreślany właśnie przez nakrycie głowy, mały kapelusz z odchylonym ku dołowi rondem, który stał się charakterystycznym w modzie symbolem lat 20. Współcześnie kapelusze można spotkać głównie na głowach plażowiczów, choć nie tylko – bywają także wyrazistymi dodatkami, które podkreślają wyrafinowany styl. Popularne natomiast, nawet wśród młodzieży (która przecież niechętnie nosi czapki) stały się czapki z daszkiem, a także tzw. beanie.
Dodatki do ubrania. Kapelusz

Szale i chusty

Grube wełniane szaliki kojarzą nam się oczywiście z najzimniejszą porą roku. Jednak szale to nie tylko te zimowe. Różne przewiewne chustki i apaszki wkładamy wiosną i jesienią, a nawet latem. Nonszalancko przewiązana pod szyją chusta może być niebanalnym dodatkiem stanowiącym główny element codziennej stylizacji.
Dodatki do ubrania. Szal

Rękawiczki

Poza tym, że rękawiczki chronią nasze ręce przed mrozem i pozwalają chwytać śnieg dzieciom i starszym, są także ozdobnym dodatkiem do szykownego płaszcza albo wieczorowej kreacji. Rękawiczki mogą być wykonane z różnych materiałów – na przykład z wełny, bawełny lub skóry. Nie wszystkie wzory są takie same, poszczególne pary różnią się także kolorystyką. Różna jest również ich długość – mogą sięgać aż do łokcia lub kończyć się tuż za nadgarstkiem. Możemy wybierać spośród tradycyjnych pięciopalcowych rękawiczek lub z wydzieleniem kciuka. Bardzo popularne są tak zwane mitenki, czyli rękawiczki bez palców. Modele rękawiczek mogą mieć naszyte aplikacje, guziki, sztuczne kwiaty, być ozdobione napisami, sprzączkami lub frędzlami.
Dodatki do ubrania. Rękawiczki

Okulary

Już od dawna okulary nie są tylko i wyłącznie narzędziem leczenia oczu. Pierwsze okulary przeciwsłoneczne były używane w XII wieku przez chińskich sędziów, którzy nie chcieli zdradzać swoich emocji podczas procesów. W roku 1752 angielski optyk zaprojektował okulary, które zamiast korekcyjnych soczewek posiadały przyciemnione szkła – chroniły one oczy chorych na syfilis, cierpiących na światłowstręt. Natomiast w 1964 roku wprowadzono na rynek szkła, które przyciemniały się pod wpływem promieni słonecznych. Dziś bardzo często szkiełka są zastąpione sztucznym tworzywem o przyciemnionej barwie. Poza tym, że okulary przeciwsłoneczne spełniają swoją rolę chroniąc nasze oczy przed szkodliwym działaniem światła, stały się także symbolem ulicznej mody. Wiele gwiazd nosi okulary słoneczne nawet w niepogodę, manifestując tym samym swoją niezależność i dbając o nierozpoznawalność. Współcześnie niewielu z nas już dziwi widok osoby w okularach przeciwsłonecznych nie tylko na świeżym powietrzu, ale także w zamkniętym pomieszczeniu – klubie czy galerii.
Dodatki do ubrania. Okulary

Paski

Już nie raz się przekonaliśmy, że rzeczy codziennego użytku z czasem stają się nawet wyznacznikami stylu. Tak również jest z paskami – nie tylko do spodni, ale również koszul i sukienek. Mogą być różne – plecione lub jednolite, ze skóry, sznurków, koralików… możliwości jest naprawdę wiele. Paski do spodni mają za zadanie nie tylko trzymać spodnie na biodrach, ale często są ozdobnym elementem świadczącym o stylu danej osoby. Cieniutki skórzany pasek luźno spięty na biodrach lub w talii kobiety może świetnie podkreślać kobiecy strój.
Dodatki do ubrania. Pasek

Portfele i kopertówki

Kto z nas nie lubi, gdy portfel jest ciężki? Cóż, dziś to uczucie może i odeszło do lamusa, gdyż wielu z nas korzysta z leciutkich kart płatniczych. Mimo to, karty trzeba jednak gdzieś przechowywać, bo wrzucone w kieszeń mogą się niechcący połamać. Czasem potrzebujemy również gotówki, jeszcze nie wszędzie można płacić plastikowym pieniądzem, a nie wszędzie nawet wypada. Każdej kobiecie udającej się na wystawne przyjęcie lub wyjście do znanej restauracji, potrzebna jest nie tylko gustowna sukienka i piękne buty. Bardzo ważne są dodatki, takie jak biżuteria oraz mała torebka lub kopertówka. Z powodzeniem zastąpi ona portfel, a do tego nada kreacji niecodziennego blasku.

Natalia Gładczak