Decyzje zakupowe

Inspiracja

Czasem wpadasz w odwiedziny do znajomego i widzisz coś unikatowego, co przykuwa Twoją uwagę. Może to jakieś gadżety, fototapeta, niespotykane kwiaty albo komplet porcelanowych filiżanek przywiezionych z podróży do Chin. Zachwycasz się i… wracając do domu pewnie myślisz sobie „też takie chcę!”. Sama tak miewam przeglądając różne portale lub zabawiając na pogaduchach u koleżanek.

Trzeba mieć jednak sporo wyczucia. To, że podoba mi się plakat wiszący na ścianie u przyjaciela nie oznacza, że identyczny będzie pasował do wystroju mojego pokoju. Kwestia stylu własnego „M” jest bardzo obszernym tematem, ale nie tylko wnętrze domu zasługuje na szczyptę inspiracji.
Decyzje zakupowe. Inspiracja
Podglądamy styl bycia innych dość często i bywa, że nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Trendy

Dziś dużo łatwiej niż w dawnych latach skopiować na przykład czyjś sposób ubierania – wystarczy przejść się po popularnych sieciówkach i voilà! – przepis na sztandarowy look gotowy.
Nie raz pomyliłam na ulicy jakąś dziewczynę z moją najmłodszą siostrą – mam wrażenie, że wiele nastolatek czesze, maluje i ubiera się tak samo.
Decyzje zakupowe. Trendy
Bycie świadomym konsumentem wiąże się między innymi z racjonalnym kupowaniem różnych dóbr, ale myślę, że też wyzwala w nas jeszcze większą potrzebę bycia kreatywnym, z wyraźnie zarysowaną osobowością i gustem.

Zaskoczenie

Czasem coś odrzucamy już na pierwszy rzut oka, na przykład z powodu koloru, którego nie lubimy. Ja miałam tak w przypadku koloru różowego. Od dzieciństwa mi się nie podobał, a gdy widziałam dziewczynę ubraną na różowo robiło mi się słabo. Punkt zwrotny miałam w momencie wybierania sukienki na wesele mojej kuzynki.

Decyzje zakupowe. Zaskoczenie

Przymierzyłam kilkadziesiąt sztuk w kilkunastu sklepach. Zrezygnowana weszłam do ostatniego i powiedziałam sobie „Na dziś to już koniec, chyba się poddam”. Akurat trwały wyprzedaże i na jednym ze stojaków wisiał rząd sukienek przecenionych z 200 na 40, 50 złotych… Przejrzałam je pospiesznie, większość z nich było czarnych, więc miały się nijak do radosnej specyfiki imprezy. Przesuwając kolejne wieszaki natknęłam się na ciekawą fakturę i jakość materiału. Nie wierzyłam własnym oczom, lecz spodobała mi się… różowa sukienka! Na dodatek była w moim rozmiarze i o kroju taki, jaki lubię. Przymierzyłam i od razu stwierdziłam, że w żadnej sukience nie wyglądałam tak ślicznie jak w tej, a w dodatku była o 70% tańsza! Ona z pewnością czekała właśnie na mnie. Przypadek? Nie sądzę.

Świadomość

Coraz więcej Polaków podejmuje dojrzałe decyzje zakupowe, nawet, jeśli kupują coś pod wpływem impulsu, choćby wspomnianej inspiracji czy zaskoczenia. Wolimy kupować produkty dobre u sprawdzonych sprzedawców.

Decyzje zakupowe. Jakość
Lubimy też otaczać się mniejszą liczbą przedmiotów w zamian za jakość i korzystać z możliwości wyboru – nie kupujemy towaru w pierwszym napotkanym sklepie, lecz świadomie wybieramy ten, w którym zakup będzie dla nas najbardziej korzystny.

Cena

Cóż, warto mądrze wydawać zapracowane złotówki. Szukamy oszczędności, nie zawsze z powodu małej ilości środków na koncie! Skorzystanie z promocji i zyskanie dzięki temu części kwoty przeznaczonej na zakup może Cię skłonić do zmaterializowania jej w coś pożytecznego. Zaskórniaki możesz przecież zostawić na czarną godzinę, odłożyć na upragnione szkolenie lub przekazać na cel charytatywny!
Decyzje zakupowe. Cena

Natalia Gładczak