Od stroju roboczego do spodni dla każdego.

Współczesny świat jeans’em stoi. W prawie każdym zakątku świata można spotkać na ulicach ludzi w jeans’ach. Młodych i starych, biednych i bogatych, każdego koloru skóry, wyznania i przekonania politycznego. Są to chyba najbardziej demokratyczne spodnie świata. Aczkolwiek w Korei Połnocnej noszenie jeans’ów jest zakazane i grozi surowymi karami.

Jeansy kupisz w lumpeksie oraz najbardziej ekskluzywnych salonach mody. Ofertę kodów rabatowych i promocji na jeansy możesz poszukać w sklepie Jeans.pl lub beJeans.

Spodnie jeansowe znajdziesz w każdej, no może w prawie każdej, szafie. Noszą ją ludzie pracujący na budowie jak i w biurze. Mogę się założyć, że Ty, jak nie masz co na siebie włożyć to zakładasz jeansy. Czyż nie mam racji?

Ludzie ubrani w jeansy

Narodziny jeans’ów

Spodnie jeans’owe, w postaci jaką znamy teraz, narodziły się pod koniec XIX wieku w Stanach Zjednoczonych.

Jednakże w początkach swojego istnienia próżno by ich szukać w sklepie z codziennymi ubraniami, gdyż pierwotnie były przeznaczone dla poszukiwaczy złota, górników i farmerów, jako spodnie do codziennej ciężkiej fizycznej pracy.

Levi Strauss, emigrant z Bawarii szukający szczęścia w USA, zajmował się między innymi z sprzedażą namiotów dla poszukiwaczy złota. Na szczęścia dla nas, interes „namiotowy” szedł kiepsko. Dlatego też Pan Strauss postanowił uszyć spodnie z materiału na namioty. W pierwszym okresie swojego istnienia miały one kolor zielony, dopiero po jakimś czasie zaczęto je barwić na niebiesko.

Pierwsze jeans’y nie miały jednego bardzo ważnego elementu, metalowych nitów przy kieszeniach. Wprowadził je krawiec Jacob Davis, jeden z klientów Levi Strauss’a.

Największą bolączką robotników, noszących ubrania robocze, były podarte kieszenie. Po prostu w przy codziennej, ciężkiej pracy, nie wytrzymywały szwy. Pan Davis wpadł więc na pomysł aby wzmocnić je metalowymi nitami.

W 1872 roku, Jacob Davis wysłał list do Levi Strauss’a, w którym opisywał swoją metodę szycia spodni z użyciem metalowych nitów do wzmacniania kieszeni. Jednocześnie zaproponował Levi Staruss’owi współprace polegająca na wspólnym opatentowaniu takiego rodzaju produkcji spodni.

W ten oto sposób obaj panowie 20 maja 1873 roku otrzymali patent US139121 A „Improvement in fastening pocket-openings”.

A jak wtedy wyglądały spodnie jeans’owe możecie zobaczyć oglądając oryginalny załącznik do wniosku patentowego.

Historia jeansów - załącznik do patentu na jeansy

Jak widać nie przypominały one jeszcze znanego nam fasonu. Poza tym zwróćcie uwagę co trzyma w ręce osoba w spodniach, kilof. Co jasno wskazuje na ich przeznaczenie.

Około 1890 roku narodziny legeny

Jest to ważny moment dla jeans’ów w tym właśnie roku powstaje model 501, który z powodzeniem jest kupowany do dnia dzisiejszego. Oczywiście fason był inny, jednakże model został.

1934 emancypacja

Levi Strauss tworzy pierwsze jeansy dla kobiet „lady levi’s”, które zostały szeroko rozpropagowana przez magazyn modowy Vouge.

II wojna światowa – jeansy w Europie

Wraz z żołnierzami amerykańskimi ubrania jeansowe pojawiły się na starym kontynencie.

Żółnierz amerykański na plaży w Normandii

Lata 50 – symbol buntu

Spodnie jeans’owe pojawiają się filmach. Noszą je Marlon Brando i Jeans Dean. W tamtym okresie są symbolem buntu i przynależności do określonych subkultur.

Lata 70 – na salonach

Kreatorzy mody na całym świecie wprowadzają jeans’y do swoich kolekcji.